Irina Ivashkovskaya, Alexander Settles

The connection between corporate governance and corporate performance is a much-studied issue in developed markets. The increase in market capitalization and price-to-earnings ratios of Russian firms indicates that the market has reacted positively to improvements in corporate governance. This paper focuses on the relationship between corporate governance and corporate performance based on economic value creation instead of market price of equity. Vie hypothesis of this paper is that firms in an emerging market with better corporate governance and more effective boards experience higher levels of value creation.

The Strategic Role of Boards of Directors: Empirical Analysis of Corporate Governance and Value Creation in Russian Firms скачать

На 10-й международной конференции Eduniversal объявили самые авторитетные бизнес-школы мира.
20.11.2017

Высшая школа менеджмента НИУ ВШЭ – школа с высокой динамикой роста международного влияния.

День открытых дверей программы MBA «Стратегический менеджмент»
15.11.2017

07 декабря 2017 года приглашаем всех желающих посетить День открытых дверей программы MBA «Стратегический менеджмент». Начало мероприятия - 19:00.

Чему должна учить бизнес-школа в меняющемся мире?
10.11.2017
Директор ВШМ, Л. В. Татарченко, дал интервью порталу E-xecutive.ru, где ответил на актуальные вопросы, стоящие перед бизнес-образованием.