Irina Ivashkovskaya, Alexander Settles

The connection between corporate governance and corporate performance is a much-studied issue in developed markets. The increase in market capitalization and price-to-earnings ratios of Russian firms indicates that the market has reacted positively to improvements in corporate governance. This paper focuses on the relationship between corporate governance and corporate performance based on economic value creation instead of market price of equity. Vie hypothesis of this paper is that firms in an emerging market with better corporate governance and more effective boards experience higher levels of value creation.

The Strategic Role of Boards of Directors: Empirical Analysis of Corporate Governance and Value Creation in Russian Firms скачать

День открытых дверей ВШЭ - 21 сентября
04.09.2017

21 сентября в Высшей школе экономики состоится День открытых дверей по программам второго высшего, дополнительного и бизнес-образования.

Программа Executive MBA «Бизнес-лидер будущего» в Воронеже
14.08.2017

repnoe-logo.jpgШкола эффективных коммуникаций «Репное» представляет в Воронеже программу Высшей школы менеджмента НИУ ВШЭ Executive MBA «Бизнес-лидер будущего» для высших руководителей и собственников воронежских, липецких, белгородских и тамбовских компаний.

День открытых дверей Высшей школы менеджмента
14.06.2017

13 сентября 2017 года приглашаем всех желающих посетить День открытых дверей Высшей школы менеджмента.