Irina Ivashkovskaya, Svetlana Shamraeva

Researchers have long tried to define the impact of corporate diversification on firm value. Academic papers mainly concentrate on the effects of corporate diversification in mature markets while its consequences in emerging capital markets are less explored. The article presents the results of empirical analysis of diversification strategies of the sample of 6 Brazilian, 9 Russion, 65 Indian and 50 Chinese companies. The research has been done in Corporate Finance Center, State University - Higher School of Economics. Using event study method we demonstrate that corporate diversification had a positive impact on a firm s value within the sample of the firms from BRIC counties.

Corporate diversification effect on firm value in emerging markets: evidence from BRIC countries скачать

Парадоксы и уроки истории
29.11.2017

Рады пригласить вас на открытую лекцию-дискуссию «Парадоксы и уроки истории» профессоров А.Д. Берлина и С.Р. Филоновича, которая посвящена русской культуре и ее проявлениям, разделенным более чем столетием.
Ждем вас 16 декабря 2017 года в Высшей школе менеджмента

День открытых дверей программы MBA «Стратегический менеджмент»
22.11.2017

07 декабря 2017 года приглашаем всех желающих посетить День открытых дверей программы MBA «Стратегический менеджмент». Начало мероприятия - 19:00.

На 10-й международной конференции Eduniversal объявили самые авторитетные бизнес-школы мира.
20.11.2017

Высшая школа менеджмента НИУ ВШЭ – школа с высокой динамикой роста международного влияния.