Irina Ivashkovskaya, Svetlana Shamraeva

Researchers have long tried to define the impact of corporate diversification on firm value. Academic papers mainly concentrate on the effects of corporate diversification in mature markets while its consequences in emerging capital markets are less explored. The article presents the results of empirical analysis of diversification strategies of the sample of 6 Brazilian, 9 Russion, 65 Indian and 50 Chinese companies. The research has been done in Corporate Finance Center, State University - Higher School of Economics. Using event study method we demonstrate that corporate diversification had a positive impact on a firm s value within the sample of the firms from BRIC counties.

Corporate diversification effect on firm value in emerging markets: evidence from BRIC countries скачать

Отмена лекции А.А. Потапова
19.10.2017

Уважаемые слушатели, выпускники, преподаватели, коллеги!
В связи с непредвиденными обстоятельствами лекция д.м.н., академика РАН А.А. Потапова 21 октября не состоится.

Достижения и перспективы современной нейрохирургии
10.10.2017

PotapovAA_21.10.17.jpgРады пригласить вас на открытую лекцию доктора медицинских наук, профессора, академика РАН, директора Национального медицинского исследовательского центра нейрохирургии им. Н.Н. Бурденко Александра Александровича Потапова «Достижения и перспективы современной нейрохирургии ».
Ждем вас 21 октября 2017 года в Высшей школе менеджмента

День открытых дверей ВШЭ - 21 сентября
04.09.2017

21 сентября в Высшей школе экономики состоится День открытых дверей по программам второго высшего, дополнительного и бизнес-образования.