Irina Ivashkovskaya, Svetlana Shamraeva

Researchers have long tried to define the impact of corporate diversification on firm value. Academic papers mainly concentrate on the effects of corporate diversification in mature markets while its consequences in emerging capital markets are less explored. The article presents the results of empirical analysis of diversification strategies of the sample of 6 Brazilian, 9 Russion, 65 Indian and 50 Chinese companies. The research has been done in Corporate Finance Center, State University - Higher School of Economics. Using event study method we demonstrate that corporate diversification had a positive impact on a firm s value within the sample of the firms from BRIC counties.

Corporate diversification effect on firm value in emerging markets: evidence from BRIC countries скачать

День открытых дверей Высшей школы менеджмента
14.06.2017

13 сентября 2017 года приглашаем всех желающих посетить День открытых дверей Высшей школы менеджмента.

День открытых дверей программ ДПО в ВШЭ
19.04.2017

Wday.jpg18 мая состоится День открытых дверей по программам дополнительного и бизнес-образования Высшей школы экономики.

Гонконг как зеркало глобализации. Одна страна, две системы
28.03.2017

Hong_Kong_SAR_Regional_Emblem.svg.jpgВ период с 20 по 26 марта в Гонконге состоялся семинар «Гонконг как зеркало глобализации. Одна страна, две системы». Семинар, который проводила Высшая школа менеджмента, имел своей целью познакомить участников с особенностью функционирования Гонконга как мирового финансового и делового центра.